Rower Biegowy dla dziecka. Czym kierować się przy jego zakupie?

Hit nadchodzącego sezonu – rowerki biegowe, to idealny pomysł na pierwszy, dwukołowy pojazd dla naszej pociechy. Rozwijają zdolności motoryczne, uczą utrzymywania równowagi i kontroli nad pojazdem. Przygotowują małego rowerzystę do jazdy na prawdziwym rowerze. Zobacz na co warto zwrócić uwagę przy zakupie rowerka biegowego.

 

Jak działa rower biegowy?

Rower biegowy wyposażony jest w dwa koła, siodełko, kierownicę i ramę. Czym zatem różni się od tradycyjnego roweru? Nie ma pedałów. Jazda na rowerze biegowym zapewnia dziecku swobodę, nie ograniczając ruchów. Maluch, siedzi na siodełku i trzymając kierownicę odpycha się stopami od podłoża. Dziecko zaczyna przejażdżkę od powolnego marszu, gdy poczuje się pewniej – przyspiesza, a potem zaczyna biec. Podczas gdy nóżki małego rowerzysty pracują, jego pupa cały czas jest umiejscowiona na siodełku. Tym samym dziecko uczy się utrzymywania równowagi, rytmu i przygotowuje się do prawdziwej przygody z większym, dwukołowym rowerem. Jazda na rowerze biegowym wzmacnia mięśnie całego ciała i wykształca orientację przestrzenną oraz ocenę odległości. To doskonała alternatywa dla rowerów z bocznymi kółkami, dzięki którym jazda na klasycznym rowerze stanie się przyjemna oraz łatwa w opanowaniu.

Drewniany czy metalowy?

Drewniane rowerki biegowe wykonane z trwałego i mocnego materiału są odporne na wilgoć i zmiany temperatury. Zwykle jednak mają mniejsze możliwości regulacji wysokości siodełka i kierownicy, dlatego posłużą na krócej. Rowery biegowe metalowe, wykonane z lekkiej stali lub aluminium, umożliwiają największą regulację. Pozwalają w łatwy sposób dostosować wysokość siodełka do wzrostu dziecka.  W efekcie, rowerek posłuży dziecku przez więcej niż jeden sezon. Kolejnym rodzajem rowerów biegowych są pojazdy kompozytowe – lżejsze od rowerów drewnianych i metalowych, ale też nieco droższe.

Siodełko

Wybierając rower biegowy dla dziecka, zwróćmy uwagę na siodełko. Powinno być wklęsłe i obite nieco szorstkim materiałem. Dzięki takiej budowie, mały rowerzysta nie będzie się zsuwał oraz nie straci równowag podczas jazdy. Przypilnujmy, żeby dziecko, siedząc na siodełku, opierało na podłożu całe stopy i jednocześnie miało lekko ugięte kolana.

Hamulce

Rozpoczynając przygodę z rowerkiem biegowym, dziecko często hamuje stopami. Nogi małego rowerzysty mają  cały czas kontakt z podłożem, dlatego zatrzymywanie się nie stanowi problemu. Na samym początku wybierzmy rower nie wyposażony w hamulec ręczny lub model z  możliwością późniejszego montażu tej funkcjonalności. W miarę rozwoju umiejętności jazdy oraz osiąganych szybkości, hamulec może być pomocny w skróceniu drogi hamowania.

Podstawka

Niektóre rowerki biegowe wyposażone są w specjalną podstawkę na nogi. Dzięki niej maluch nie musi przez cały czas trzymać nóg w powietrzu. Zachowa wyprostowaną postawę,  nie odrywając pupy od siodełka.

Koła

Aby nierówności na drodze nie utrudniały dziecku jazdy na rowerku, warto zwrócić uwagę na odpowiednie koła. Wybierajmy te łożyskowane z mocnymi oponami z bieżnikiem, wyposażone w wentyl do pompowania. Im szersze koło wybierzemy, tym łatwiej będzie małemu rowerzyście utrzymać równowagę.

Waga i rączki

Na polskim rynku dostępnych jest wiele modeli rowerków. Ponieważ różnią się materiami, z których zostały wykonane oraz konstrukcją, ich waga również jest zróżnicowana. Najlżejsze z nich ważą mniej niż 3 kg, a bardziej rozbudowane – nawet około 6 kg. Wybierając rower biegowy dla swojej pociechy zwróćmy uwagę na wagę roweru. Jeśli rower będzie za ciężki – dziecko będzie się męczyć, przez co będzie mieć mniejszą frajdę  z jazdy. Wybierajmy pojazdy z rączkami pokrytymi antypoślizgowym materiałem, żeby dziecko czuło się pewnie nawet ze spoconymi rękami.

Cena rowerków biegowych wahają się od ok 100 do kilkuset złotych, średnio kosztuje ok 150 zl, kupić je można np na Agito.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *