Pierwsze buty dla dziecka. Na co zwrócić uwagę?

piersze buty2

Jak wybrać pierwsze buty dla dziecka? Można powiedzieć, że to najważniejsze buty w życiu. Źle dobrane, mogą być przyczyną zniekształceń i wykrzywień w przyszłości. Wybór pierwszych butów to jeden z dylematów prawie wszystkich mam. Jest wiele informacji z różnych źródeł, lecz nie wiadomo, na które warto zwrócić uwagę, powstaje więc wiele sporów. Postaram się bardziej przybliżyć ten temat.

 

Najlepszym butem dla dziecka, które zaczyna chodzić jest jego noga..

 

Zanim nasze dziecko postawi samodzielne pierwsze kroki potrzebuje innego rodzaju butów lub kapci, niż gdy zaczyna już chodzić. Na początku wystarczą w zupełności zwyczajne skarpetki, najlepiej z antypoślizgami, czyli tzw. „ABS-em”, co zapobiegnie poślizgom, zaś nie będzie blokowało małych stópek przed swobodnym poruszaniem się.
Pediatrzy często przypominają o tym, że zdrowe jest chodzenie na boso. Nie zawsze jest to możliwe, jednak powinniśmy pamiętać, aby dać odpocząć dziecięcym stópkom, od czasu do czasu. Maluszki poruszając się po domu nie muszą mieć zawsze zakładanych kapci, jeśli jednak chcemy wybrać ich rozmiar, najlepiej jest wybrać o pół centymetra większe, niż stopa dziecka. Możemy również zaopatrzyć się (jak dla mnie najlepsze rozwiązanie) w skarpetki obszyte naturalną cienką skórką. Takie „kapcio-skarpetki” dostępne są w różnych sieciówkach. Pamiętajmy jednak, że kapcie kupuje się wówczas jak dziecko już stabilnie, dobrze, nie chwiejąc się chodzi w skarpetkach.

Jak zatem zmierzyć długość stópki dziecka?

Postaw malucha na kartce papieru. Ważne, aby stopa była pod ciężarem ciała. Najlepiej założyć dziecku skarpetki lub rajstopki (to w czym będzie chodziło). Następnie postaraj się odrysować stopę, a gdy już to zrobisz, pozostaje tylko dopasować patyka, ołówek, kredkę, co akurat mamy w domu. Później przymierzając taki patyk do środka nowego bucika w sklepie sprawdź czy ma delikatny „luz”, jeśli tak, to znaczy że bucik będzie dobry (długość patyka musi być adekwatna do długości wkładki buta). Zwróć uwagę, aby patyk nie „siedział” sztywno, wtedy but będzie za mały. To jedna z najprostszych metod, ale bardzo skuteczna. Stopę dziecka możesz również zmierzyć za pomocą centymetru.

Obuwie zimowe musi być o rozmiar większe niż w pozostałych sezonach, gdyż jak wiadomo zakładamy wtedy grubsze skarpetki, czasami na rajstopki jeszcze skarpetki, a więc jest grubiej. But wiosenny oraz letni powinien być większy o pół rozmiaru. W zbyt dużych bucikach dziecku będzie się ciężko chodziło.

Gdy mamy już rozmiar możemy wybrać odpowiedni model. W sklepie Spartoo znajdziecie tanie buty dziecięce. Jest w nim naprawdę spory wybór za nieduże pieniądze. Wszystkie są podzielone na kategorię.

Jakie warunki powinny spełniać pierwsze buty dla dziecka?

Pierwszy but musi być przede wszystkim miękki, mieć elastyczną, giętką podeszwę, która nie będzie ograniczała ruchów dziecka, a noski buta powinny być zaokrąglone, aby swobodnie poruszać paluszkami. Dziecku w obuwiu znacznie trudniej jest chodzić niż na boso, a więc zwróćmy uwagę również na na wagę butów, lepiej jeśli są w miarę lekkie. Ponadto warto wiedzieć, że do nauki chodzenia absolutnie nie zakłada się żadnych butów typu „adidas”. Dziecięca stopka musi czuć podłoże, co zapobiega między innymi rozwojowi wszelkich wad stóp. Unikać należy też butów za kostkę, które ograniczają chodzenie dziecka stawiające pierwsze kroki. Takie zasady panowały dawno temu i w chwili obecnej są już mitem. Buty powinny być stabilne czyli dobrze trzymać stópkę, jednak nie usztywniając za bardzo pięty. Zapiętek buta powinien być elastyczny. Najlepsze dla małych dzieci są buty wiązane, gdyż z reguły lepiej stabilizują stopę. Natomiast najczęściej stosowane zapięcie na rzepy jest przede wszystkim wygodne w zakładaniu dla starszych malców, którzy już samodzielnie się ubierają. Pamiętajmy, że zbyt sztywna cholewka utrudnia chodzenie.

 

Mamy już pierwsze buty dla dziecka. Skąd wiadomo kiedy z nich wyrośnie?

Powinno się sprawdzać średnio raz w miesiącu, czy nie są za małe. Wydaje się, że to niemożliwe, aby jednego dnia buty były dobre, a następnego już za małe. Jednak faktem jest, że zaledwie w ciągu roku w pierwszych latach życia dziecka jego noga rośnie o dwa, trzy numery. Jak zaobserwować ten dobry moment na zmianę butów na większe? Przyzwyczajone do bucików dziecko, może pewnego dnia kategorycznie odmawiać ich zakładania i sygnalizować, że noszenie go sprawia mu ból. Prostym sposobem jest również obejrzenie stopek dziecka po zdjęciu z nich bucików, czy nie ma mocnych zaczerwienień, lub obtarć, można obejrzeć także rajstopki i skarpetki, czy nie mają dziur w miejscu dużego palca od stóp, co mogłoby sugerować, że buty są za małe.

 

4 thoughts on “Pierwsze buty dla dziecka. Na co zwrócić uwagę?

  1. Czasami jednak powierzchnia mieszkania nie pozwala na to, by dziecko biegało boskiem, aczkolwiek grubsze śpioszki czy nawet skarperki również pozwalają na naturalne kształtowanie małych stópek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *