Jak nosić noworodki i mniejsze dzieci?

Na rękach czy w nosidełku – w jaki sposób nosić noworodki i niemowlaki?
Nowo narodzony człowiek to niezwykle delikatna istota, o którą trzeba odpowiednio dbać. Ważnym elementem opieki nad taką kruszyną jest odpowiednie jej podnoszenie i noszenie. Jest wiele teorii na temat tego, w jaki sposób powinno się nosić dziecko. Każda z nich ma swoich zwolenników i przeciwników. Jednakże to sam rodzic powinien zdecydować jaki sposób noszenia wybrać dla swojego dziecka.

 

Noszenie na rękach

 

Pierwsze kroki dziecka to czas ogromnej radości i zachwytu nad umiejętnościami malucha, który od tej pory zaczyna się przemieszczać na własnych nóżkach. Jednak minie jeszcze sporo czasu, nim dziecko nie będzie potrzebowało noszenia na rączkach. Roczniak po kilku przebytych metrach myśli, aby na chwilę odpocząć w ramionach rodzica, żeby po kilku minutach spędzonych na rączkach, znów odkrywać podwórzowe kamyki i inne skarby. Jest to o tyle trudny okres dla Ciebie, że na spacerze czy zakupach pociecha za nic nie chce siedzieć w wózku. Możliwe, że już przeżyłaś pierwsze głośne demonstracje niezależności. Wiele dzieci w tym czasie uwielbia przesiadywać na chodniku, podczas gdy rodziców nagli czas. Po 2 urodzinach dziecko potrafi już przejść spory kawałek na spacerze, także coraz częściej rezygnuje się z wózka. Jednak i tak w drodze powrotnej maluch najczęściej ląduje na Twoich rękach.

Dla wielu rodziców noszenie dziecka na rękach jest naturalnym sposobem pierwszego kontaktu z nim. W taki sposób dziecko czuje bliskość rodzica i szybko nawiązuje z nim więź. Jednakże trzeba pamiętać o odpowiedniej pozycji noszenia, szczególnie w trakcie trzymania na rękach noworodka, któremu należy podtrzymywać główkę i uważać na ułożenie jego ciała. Jest to istotne, gdyż takie dziecko nie ma odpowiedniego napięcia mięśniowego oraz jego układ kostny jest bardzo słaby. Taki sposób noszenia ma jeszcze jedną wadę – ręce osoby trzymającej dziecko są zajęte, więc bardzo niewygodnie jest wykonywać wszelkie inne czynności.

 

Nosidełka

 

nosidelko3

Biorąc pod uwagę przede wszystkim bezpieczeństwo dziecka, ale także z uwagi na wygodę rodzica, warto wypróbować nosidełka. Jest ich wiele rodzajów na rynku, jest więc w czym wybierać. Najczęściej są one zapinane na specjalne zatrzaski, więc ich założenie i włożenie do nich dziecka trwa dosłownie kilka sekund. Specjalna konstrukcja sprawia, że dziecko praktycznie samo przyjmuje prawidłową pozycję. Jest to idealne rozwiązanie dla aktywnych rodziców, którzy opiekując się dzieckiem nie chcą rezygnować z małych codziennych przyjemności. Trzymając dziecko w nosidełku można robić wiele rzeczy: spacerować, chodzić na zakupy, czy też wykonywać wszelkie obowiązki domowe.

Na co zwrócić uwagę wybierając nosidełko?
Wybierając nosidełko dla dziecka trzeba zwrócić przede wszystkim uwagę na to, by zapewniało odpowiednie podparcie głowy, szyi i bioderek malucha, pozwalało na noszenie dziecka w wielu pozycjach (przodem do rodzica, tyłem do rodzica, na plecach) oraz było bezpieczne dla dziecka (przed zakupem warto sprawdzić czy nosidełko ma atesty, ewentualnie było projektowane wraz z pediatrami i ortopedami). Przykładem takiego nosidełka jest stworzone przez szwedzką firmę BabyBjörn nosidełko ergonomiczne ONE. Dzięki temu, że nosidełko rośnie razem z dzieckiem można w nim nosić dzieci już od urodzenia aż do 3 roku życia. Do ukończenia 12 miesiąca życia nosimy dziecko z przodu. Starsze i cięższe dzieci można nosić na plecach. W nosidełku BabyBjorn ONE rodzic może samodzielnie przenieść dziecko z klatki piersiowej na plecy bez wyjmowania pociechy z nosidełka. To najbezpieczniejszy sposób na umieszczenie dziecka w nosidełku na plecach.

O tym warto wiedzieć!
Nosidełka renomowanych firm tworzone są we współpracy ze światowej klasy specjalistami z dziedziny pediatrii i ortopedii dziecięcej, więc ich używanie jest w pełni bezpieczne. Oczywiście niektórzy rodzice mogą mieć wątpliwości, jednak łatwo można je rozwiać po konsultacji z lekarzem pediatrą.

Daj sobie pomóc w noszeniu

Pamiętaj, że częste przytulanie, noszenie, kołysanie, to jedno z najwspanialszych prezentów jaki mogą dać rodzicie swojemu dziecku w pierwszych latach życia. To inwestycja w przyszłość, gdyż wypieszczony maluch będzie miał zaspokojoną ogromną w tym czasie potrzebę bliskości, a przez to będzie spokojniejszy, lepiej rozwinięty, a już na pewno szczęśliwszy.

Jeśli dziecko domaga się wzięcia na rączki, to ma ku temu ważny powód. Może jest zmęczony, a może stęsknił się za Twoją bliskością. Faktem jest, że noszenie na rękach, szczególnie starszego dziecka może być kłopotliwe i męczące. Trudno też zachować prawidłową pozycję kręgosłupa, gdyż starszaki dla własnej i dziecka wygody, nosi się zazwyczaj na boku.

nosidełko2 nosidełko

Właśnie dlatego polecamy nosidełko biodrowe firmy Hipseat, na którym będziesz mogła wygodnie nosić swoje dziecko podczas krótkich spacerów czy wypadów na zakupy. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, gdyż nie będziesz musiała zabierać ciężkiego wózka. Gdy chodzący maluch zacznie marudzić, w kilka sekund zapinasz pas od nosidełka Hipseat na swoich biodrach i sadzasz na nim dziecko. Nosidełko jest odpowiednie już dla dziecka od 6 miesiąca do 3 roku życia. Sprawa kłopotliwego dźwigania wydaje się być rozwiązana – dziecko spokojnie odpoczywa, czując Twoją bliskość, podczas, gdy Ty je wygodnie podtrzymujesz na nosidełku.

Nosidełko biodrowe Hipseat zostało przetestowane przez pediatrów, ortopedów i fizjoterapeutów z całego świata. W czasie różnych testów medycznych w pełni je zaakceptowano. A dziś jest polecane przez lekarzy, gdyż utrzymuje nóżki i bioderka dziecka w prawidłowej, fizjologicznej pozycji oraz odciąża szyję, ramiona i kręgosłup rodzica.

Ale jak zawsze, to dopiero mamy są najważniejszymi egzaminatorami i wydają opinię czy dany przedmiot rzeczywiście się sprawdza. W przypadku nosidełka Hipseat werdykt jest jeden – warto je mieć, gdyż spisuje się wszędzie tam, gdzie nawet najlżejszy wózek staje się uciążliwy i niepraktyczny. Ogromną zaletą nosidełka jest szybkie zapinanie na biodrze. Także pomyśl o posiadaniu nosidełka Hipseat, szczególnie, jeśli zwracasz uwagę na zdrowie, często wychodzicie na krótkie spacery oraz podróżujecie komunikacją miejską.
Nosidełko biodrowe Hipseat – cena: 189 pln http://www.sklep.mavero.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *