Mały Picasso, rysunki dwulatka

Rysowanie lub malowanie to dla każdego dziecka bardzo atrakcyjna forma zabawy. Maks odkrył to już jakiś dawno, początkowo rysując przypadkowe linie i bazgroły. Teraz jednak zdarza mu się narysować coś konkretnego, co więcej nazywa narysowane przez niego linie i kreski, np. kółko, ślimaka, dinozaura, trawę. Takie zabawy bardzo pobudzają wyobraźnię, ćwiczą precyzję i zdolności manualne, uczą koncentracji na tym konkretnym zadaniu.

 
Na początek czysta kartka. Zawsze zaczynając zabawę w małego Picassa, maluch musi otrzymać czystą, nie zapisaną kartkę, aby mógł zobaczyć efekty. Wtedy będzie w pełni świadom tego, że potrafi, udaje mu się coś narysować. To wielka zachęta i motywacja dla dziecka.
Kolorowanki dla dwulatka? Niekoniecznie, a dlaczego? Kolorowanki to plastyczna zabawa rozwijająca precyzję, odpowiedni dobór kolorów, cierpliwość i wiele innych cech u dziecka, ale… 3-4 letniego. Zaburza pewien etap związany z pobudzaniem wyobraźni. Dziecko rysujące na czystej kartce nazywa kreskę domkiem, kotkiem czy łódką, natomiast kreska narysowana w kolorowance kojarzona jest z gotowym obrazkiem w niej przedstawionym. Dlatego też lepiej jest odłożyć na jakiś czas kolorowanki i zaopatrzyć się w brulion czystych kartek.
Warto od razu uczyć (lub przynajmniej próbować) poprawnego trzymania kredki, co na pewno zaprocentuje w przyszłości. Najlepsze dla dwulatka okazują się zwykłe kredki typu „bambino”, (te ołówkowe często się łamią, pod jeszcze nie wprawioną rączką) i długopisy. U nas sprawdziły się jeszcze cienkopisy o różnych kolorach, są genialne. Te ostatnie podobnie jak długopisy rysują cienką, precyzyjną i widoczną linię.

Czasem sięgamy także po farby plakatowe, wtedy tworzymy niepowtarzalne obrazy, które niedługo zawisną na ścianie w pokoju Maksa, obok innych jego arcydzieł. Do tej galerii dodam jeszcze prace wykonane w żłobku do którego uczęszcza. Jedna z ostatnich to praca pt. „Jesienny deszczyk”.  Na co dzień rewelacyjnie sprawdza się również tablica i kredy w różnych kolorach.
Każda forma wyrażenia plastycznego nie zależnie w jaki sposób wykonana jest zawsze bardzo kreatywna i zajmuje czas w bardzo pozytywny sposób!

 

CAM00657

CAM00638

CAM00581  CAM00639

CAM00633

CAM00636

2 thoughts on “Mały Picasso, rysunki dwulatka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *