Jakie skutki mogą mieć wymioty u dziecka?

Wymioty u dziecka mogą mieć różne przyczyny, od choroby lokomocyjnej po stres. W większości przypadków źródłem tej przykrej dolegliwości jest tak zwana grypa żołądkowa („jelitówka”) – popularna wśród najmłodszych przypadłość o podłożu wirusowym. Mimo iż grypa jelitowa sama w sobie nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia dziecka, towarzyszące jej wymioty mogą mieć groźne skutki. Jakie?

Poważne następstwa pozornie błahej dolegliwości

Wymioty powodują wzmożoną utratę wody i elektrolitów, co w praktyce oznacza, że dziecko staje się podatne na odwodnienie i zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. Na domiar złego, przypadłość ta utrudnia przyjmowanie płynów i spożywanie niewielkich nawet posiłków, dlatego w stosunkowo krótkim czasie może doprowadzić do osłabienia młodego organizmu.

 Odwodnienie u dziecka to stan, którego należy za wszelką cenę unikać, ponieważ niedobór wody i elektrolitów utrudnia właściwą pracę narządów wewnętrznych, powoduje kłopoty z pamięcią i koncentracją, a także stwarza realne zagrożenie dla zdrowia oraz życia malca. 

 Pamiętaj, że organizm dziecka szybciej ulega odwodnieniu niż organizm osoby dorosłej, a zbyt późne lub niewłaściwe wdrożenie leczenia może skutkować koniecznością jego hospitalizacji.

Co robić, gdy dziecko wymiotuje?

 Jeśli udaje ci się zachować kamienny spokój na widok wymiotującego malca, możesz sobie pogratulować – tylko nieliczne mamy potrafią całkowicie zapanować nad swoimi emocjami w takiej sytuacji. Jeżeli jednak jak większość rodziców zaczynasz lekko panikować, mamy dla ciebie złą wiadomość – bez względu na to, jak bardzo martwią cię wymioty u dziecka, nie możesz tego okazać. Powinnaś zachować pozory spokoju i dać malcowi do zrozumienia, że wszystko jest pod kontrolą, a przykre dolegliwości wkrótce miną.

 Uspokojenie dziecka pomoże ci w przeprowadzeniu domowego leczenia wymiotów, które można sprowadzić do jednego słowa: „nawadnianie”. Stałe podawanie płynów małemu pacjentowi uchroni go przed odwodnieniem i zapobiegnie osłabieniu organizmu, dlatego po wystąpieniu uciążliwych objawów pilnuj, by dziecko sączyło powoli przygotowany dla niego napój.

Jakie płyny nawadniają najlepiej?

 W trakcie leczenia wymiotów wybór napoju nie może być dziełem przypadku, ponieważ niektóre płyny zamiast pomóc w nawodnieniu organizmu, tylko nasilają utratę wody i elektrolitów. Do napojów, których warto unikać przy zagrożeniu odwodnieniem należą między innymi soki owocowe, coca cola oraz… domowy rosół, który przez lata uchodził za idealne remedium na problemy żołądkowe. Godne polecenia są natomiast doustne płyny nawadniające (DPN), które mają w swoim składzie elektrolity niezbędne do odzyskania równowagi wodno-elektrolitowej organizmu.

 Zawartość elektrolitów sprawia, że wiele aptecznych preparatów nawadniających ma lekko słony smak, który z punktu widzenia dziecka trudno uznać za przyjemny. Na szczęście dostępne są także DPN o owocowych aromatach, na przykład popularny wśród najmłodszych ORSALIT ® DRINK o smaku truskawkowym. Jest to smaczny, orzeźwiający płyn nawadniający, który nie wymaga przygotowania i można podawać go od razu po otwarciu opakowania.

W przypadku dzieci szybciej niż u dorosłych dochodzi do odwodnienia organizmu, jest więc wskazane, aby bacznie obserwować maluszka. Większość rodziców może się jednak zastanawiać, jak można sprawdzić nawodnienie u dziecka. Otóż bardzo prostym sposobem jest sprawdzenie, poprzez ujęcie w palce fałd skóry. Jeżeli puszczony nie rozpręża się natychmiast – to świadczy o słabym nawodnieniu i trzeba zwiększyć podawanie płynów.  Jeśli nie daje to efektów trzeba wezwać lekarza, być może potrzebna będzie kroplówka. 

 

5 thoughts on “Jakie skutki mogą mieć wymioty u dziecka?

  1. U dziecka Orsalitu jeszcze nie próbowałam, ale sama kiedyś stosowałam na dość poważną biegunkę – lekarz mówił, że sama woda nie wystarczy do nawodnienia organizmu, trzeba jeszcze uzupełnić ważne składniki, które wypłynęły z organizmu. Zauważyłam, że dzięki niemu przestała mnie boleć głowa i minęło ogólne osłabienie.

    1. Ja stosowałam kilka razy, bo niestety mój trzyletni synek cierpi od czasu do czasu na biegunki i nasza pani doktor zawsze nam zapisuje Orsalit, taki właśnie dla dzieci. Zauważyłam, że po tym jest taki mniej markotny i rzeczywiście wygląda, jak by mu siły wracały.

    2. Też brałam kiedyś i to kilka razy, nie tylko na biegunkę, ale też na odwodnienie po bieganiu, teraz już z brzuszkiem nie biegam, bo trochę ciężko 🙂 ale dobrze wiedzieć, że jest orsalit dla dzidziusiów, na pewno będę korzystać w razie czego.

  2. Przechodziłam ostatnio z moim starszym przez problemy żołądkowe, chyba ze stresu związanego z przeprowadzką. Szkoda, że nie wiedziałam o tym orsalicie, może lepiej by zniósł to wszystko. Okropnie widzieć jak dziecko tak cierpi z nerwów 🙁

  3. Moim zdaniem elektrolity i dobry probiotyk to podstawa przy leczeniu dolegliwości żołądkowo jelitowych. Z biegunka chyba łatwiej sobie poradzić a z wymiotami trzeba uważać, żeby dziecko szybko się nie odwodniło. W razie wątpliwości najlepiej konsultować się z lekarzem. Nasz pediatra zawsze każe nam brać z dobry tydzień acidoac, po zakończonej biegunce, żeby przywrócić prawidłową florę jelit. Co do wymiotów, to moje dziecko miało je tyko dwa razy w życiu. W pierwszym wypadku musiałam podać lek na zatrzymanie wymiotów w drugim nie, ponieważ szybciej ustały.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *