Jak zrobić pompony tiulowe DIY

pompony_tiulowe

Robiłam już rewelacyjne pompony z bibuły, które świetnie udekorowały pokój synka. Teraz czas na delikatne pastelowe pompony z tiulu – absolutny hit dekoratorski! 🙂

Do ich wykonania potrzebne jest niewiele rzeczy:

  • rolki tiulu (ja użyłam szerokości 15cm)
  • tasiemka, nitka lub wąski pasek tiulu
  • nożyczki
  • karton

Trzeba wiedzieć, że im dłuższa rolka, im więcej tiulu nawiniemy tym pompon będzie pełniejszy, oczywiście z wyczuciem. Jest kilka sposobów na zrobienie idealnych pomponów z tiulu. Ja użyłam do tego celu kartonu, który w pierwszej kolejności trzeba wyciąć w kształcie koła obrysowując coś okrągłego ołówkiem, następnie wyciąć.  Im większe koło tym większy pompon rzecz jasna, ja wycięłam koło o średnicy 20 cm. W jego środku natomiast trzeba wyciąć drugie koło, średnicy kilku cm, tak aby rolka z tiulem nam przechodziła.

Szablon, który nam w ten sposób powstał zginamy równo na pół, a w środku zgięcia z obu stron nacinamy około 1 cm. Robimy to po to, aby włożyć tam tasiemkę, nitkę, czy pasek tiulu, którym zwiążemy pompon w całość. Przechodzimy do nawijania tiulu na szablon uważając by nie było prześwitów, jeśli tiul będzie nawinięty równomiernie, będzie on gęsty, równy i pełny. Następnie przecinamy tiul wzdłuż grzbietu szablonu, trzymając materiał, tak by się nie rozleciał. Wystające końce tiulu (lub tasiemki) ścisło związujemy. Do nich możemy przymocować dłuższą tasiemkę, jeśli chcemy pompony zawiesić. Jeśli jest jakaś nierówność można przyciąć nożyczkami. Gotowe!

Podobną metodą (z pewnością szybszą) jest nawinięcie tiulu na książkę, i działanie w podobny sposób, lecz opisana przeze mnie metoda pozwala uzyskać równiejsze, i bardziej okazałe pompony.

 

pompony1  pompony22pompony2pompony3

 

One thought on “Jak zrobić pompony tiulowe DIY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *