Jak wybrać idealne przedszkole?

Każdy rodzic przyszłego przedszkolaka zastanawia się nad wyborem właściwego miejsca dla swojej pociechy. Musi to być miejsce, które będzie namiastką jego domu, z właściwie przygotowanym otoczeniem (kolory stonowane, meble jasne, niskie, funkcjonalne, drewniane zabawki), które będzie wspierało rozwój jego dziecka i poprowadzi je do samodzielności. To tutaj, w wybranym przez niego miejscu maluch będzie miał możliwość wszechstronnego i swobodnego rozwoju, kontaktu z rówieśnikami.

 

Warto poświęcić czas i odwiedzić kilka placówek, bo najważniejsze jest nasze pierwsze wrażenie, atmosfera miejsca, pierwsza rozmowa z personelem, wystrój wnętrza. Rodzice przyszłego przedszkolaka powinni czynnie uczestniczyć w zajęciach adaptacyjnych, dniach otwartych – to jedyna taka okazja, żeby poznać wybrane miejsce od „środka”, by po dokonaniu wyboru placówki, byli z niej zadowoleni nie tylko rodzice, ale i dziecko.

Koniecznie zwróćmy uwagę na kilka poniżej wymienionych kwestii:

Bezpieczeństwo – W jaki sposób zabezpieczone jest wejście do przedszkola? (monitorowanie wejść i wyjść), w jakim stanie jest sprzęt w ogrodzie? W salach, na korytarzach, w toaletach?
Autoprezentacja działalności przedszkola – Czy i w jaki sposób są prezentowane prace dzieci, dyplomy, zdjęcia z konkursów, w których brało udział przedszkole?
Sale przedszkolne – Czy ich wyposażenie jest zgodne z zasadami ergonomii, funkcjonalności i estetyki?
Ilość dzieci w grupie – Mniejsza grupa gwarantuje naszemu dziecku indywidualizację procesu edukacyjnego.
Program edukacyjny – Każde przedszkole realizuje Podstawę Programową Wychowania Przedszkolnego opracowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, dlatego też warto zwrócić uwagę, czy koncepcja pedagogiczna w wybranej przez nas placówce jest przemyślana, spójna dla całej placówki. Czy ofertowany jest ciekawy program edukacyjny, gwarantujący naszemu dziecku wszechstronny rozwój i dający mu radość z wykonywanych zadań? Czy należycie przygotuje naszego malca do wejścia na kolejny stopień edukacji?
Kadra – Zapytajmy o jej kwalifikacje, a podczas odwiedzin zwróćmy uwagę, czy Panie bawią się wraz dziećmi, czy są radosne i uśmiechnięte, jak rozwiązują problemy
Plan dnia – Zapytajmy, jak rozłożone są podstawowe zajęcia, czy przewidziano czas na codzienny pobyt na powietrzu. Jeśli nasze dziecko potrzebuje poobiedniej drzemki, zapytajmy o możliwość odpoczynku.
Posiłki – Jeśli przedszkole nie posiada własnej kuchni, nie bójmy się zewnętrznych firm cateringowych, zapytajmy czy jest to firma certyfikowana przygotowująca posiłki zgodnie z zasadami zdrowego odżywiania, zapoznajmy się z ich jadłospisem. Jeśli nasze dziecko jest alergikiem, zapytajmy o możliwość diety eliminacyjnej.
Czas pracy – Czy jego długość zapewnia komfort i poczucie bezpieczeństwa zarówno dla dzieci, jak i pracujących rodziców?
Przyjazne dla rodziców – Praca z maleńkim dzieckiem, czy w domu, czy w przedszkolu, to zawsze wspólny wysiłek rodziców i wychowawców. Stały kontakt rodziców z wychowawcami i dyrekcją przedszkola jest bardzo istotnym elementem jego dobrego i skutecznego funkcjonowania.

„W placówce, w której obecnie pracuję – „Mali Odkrywcy” Akademia Twórczego Rozwoju (www.maliodkrywcy.com.pl) – stworzyłam wspaniały świat dla wyjątkowych dzieci i ich troskliwych rodziców. Jako długoletni nauczyciel, dyrektor i metodyk wychowania przedszkolnego, zawsze staram się pomóc rodzicom w wyborze idealnego miejsca dla swojej pociechy. Zachęcam rodziców do aktywnego uczestnictwa w życiu przedszkola poprzez organizację wspólnych spotkań, warsztatów, szkoleń, aby mieli okazję zatrzymać się w codziennym biegu i pochylić z wielką troska nad swoim dzieckiem i jego najgłębszymi potrzebami. Pamiętajmy, że rodzice są pierwszymi osobami, które wprowadzają małego człowieka w świat i od nich zależy, czy będzie się ono czuło w nim pewnie i bezpiecznie. Dlatego też nasze przedszkole jest zawsze otwarte dla rodziców, a ich pomoc i zaangażowanie są bardzo wysoko cenione. Długi i wnikliwy proces poszukiwania właściwego miejsca dla naszego najcenniejszego skarbu zawsze zaowocuje tym, że nasze dziecko i my będziemy szczęśliwi z dokonanego wyboru, który zagwarantuje mu bezpieczeństwo i właściwą edukację. Życzę właściwych wyborów wszystkim rodzicom i radosnych chwil w przedszkolu ich pociechom.”

 

2 thoughts on “Jak wybrać idealne przedszkole?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *