Jak pielęgnować gorączkujące dziecko?

goraczka_u_niemowlaka

Gorączka u dzieci zawsze wzbudza niepokój u rodziców. Na  szczęście nie zawsze trzeba od razu iść z maluchem do lekarza.  Zawsze jednak należy zadbać o właściwą pielęgnację, by jeszcze  bardziej nie zaszkodzić chorującemu dziecku.

Gdy temperatura ciała rośnie, ważne jest, by  dokładnie otulić dziecko. Można po prostu bardzo ciepło je ubrać  lub po prostu otulić kocem czy kołderką. Pamiętaj jednak, że w  momencie ustabilizowania się temperatury, należy uważać, by nie  przegrzać malucha, a przepocone ubranka jak najszybciej  zmieniać.

Gorączkującemu dziecku nie należy wciskać jedzenia na siłę, a  prawdopodobnie apetytu nie będzie ono miało. Koniecznie jednak  trzeba mu podawać jak najwięcej płynów. Najlepsza jest  przegotowana woda oraz soki owocowe i herbatki (dostosowane do  wieku dziecka). Soki warto rozcieńczać wodą, gdyż zawierają duże  stężenie cukru.

Pamiętaj też, by zadbać o odpowiednią temperaturę w pokoju  dziecka. Powinna ona wynosić ok. 21-22 stopni Celsjusza.  Powietrze nie może być suche. To ważne. Nie musisz od razu  jechać do sklepu po nawilżacz powietrza – wystarczy, że zmoczysz  ręcznik lub pieluszkę tetrową i rozwiesisz na grzejniku (jeśli  właśnie trwa sezon grzewczy). Warto pamiętać również o profilaktycznym nawilżeniu noska, np. Physiomer Baby .

Gdy temperatura dziecka przekroczy granicę 39 stopni, należy  zadbać o to, by ją zbić. Z jednej strony warto zastosować okłady  ochładzające (a nawet kąpiel), z drugiej pamiętaj o stosowaniu  leku na gorączkę. Dobrym wyborem może być Pedicetamol, który  można stosować nawet u noworodków (już od narodzin). To lek  skuteczny, a zarazem delikatny nawet dla maleńkich pacjentów.  Zawsze pamiętaj o tym, by stosować dawkę zgodną z zaleceniami  umieszczonymi na ulotce.
Gorączka u dzieci – co należy wiedzieć?
Przeziębienia i grypy u dorosłych często są ignorowane. Zupełnie  inaczej jest w przypadku dzieci, zwłaszcza tych najmniejszych.  Wówczas bacznie obserwujemy rozwój choroby i staramy się  przeciwdziałać rozwojowi gorączki. A kiedy możemy już mówić o  gorączce w przypadku dzieci? Pamiętaj, że prawidłowa temperatura  ciała zdrowego niemowlęcia może wynosić nawet 37,5 stopnia  Celsjusza. Do tej granicy nie trzeba się więc martwić. Dopiero  gdy termometr wskaże 38 stopni, należy włączyć czujność.

Aby zbić gorączkę, należy podać dziecku leki przeciwgorączkowe.  Należy zdecydować się na nie, gdy temperatura mierzona w odbycie  przekroczy próg 38,5 stopnia Celsjusza. Jest to ważne, jeśli  chcemy ochronić malucha przed takimi konsekwencjami jak drgawki  gorączkowe, zbyt intensywna praca serca czy przyśpieszony  oddech, a nawet odwodnienie organizmu (pamiętaj o tym, by  podawać dziecku jak najwięcej płynów – najlepiej często, a w  małych porcjach).

Leki przeciwgorączkowe dostosowane do małych dzieci, w tym do  niemowląt, zwykle są oparte w swoim składzie albo na  ibuprofenie, albo na paracetamolu. Bardzo ważne jest to, by  podawać lek, który jest przeznaczony dla odpowiedniej grupy  wiekowej – informacje na ten temat zawsze znajdziemy na ulotce.  Jednym z przykładów bezpiecznych dla dzieci leków  przeciwgorączkowych jest Pedicetamol, który można stosować nawet  u noworodków (już od urodzenia). Należy jednak pamiętać o tym,  by zawsze dawkować lek zgodnie z zaleceniami producenta,  dostosowując podawaną ilość do wieku oraz masy ciała malucha.  Pedicetamol podaje się w przypadku występowania gorączki u  dzieci, która nie trwa dłużej niż trzy dni. Receptura leku  opiera się tu na bezpiecznym, ale skutecznym, paracetamolu. Co  więcej, środek ten można stosować również przeciwbólowo – pomaga  zwalczyć bóle o nasileniu łagodnym oraz umiarkowanym. Jak widać,  Pedicetamol powinien znajdować się w każdej aptece mamy  opiekującej się małym dzieckiem, bo przecież w przypadku  maluszków liczy si każda godzina, a nawet minuta, w momencie gdy  pojawi się gorączka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *